نام کاربری:    رمز عبور:             آشنایی با پنوماتیک


پنوماتیک یکی از انواع انرژی هایی است که در حال حاضر از آن استفاده وافر در انواع صنایع می شود و میتوان گفت امروزه کمتر کارخانجات و مراکز صنعتی را میتوان دید که از پنوماتیک استفاده نکند و در قرن حاضر یکی از انرژی های اثبات شده ایی است که بشر با اتکا به آن راه صنعت را می پیماید. اصطلاح پنوماتیک از زبان یونانی گرفته شده است و پنیوما در زبان یونانی یعنی تنفس باد و پنوماتیک علمی است که در مورد حرکات و وقایع هوا صحبت می کند.امروزه پنوماتیک در بین صنعتگران بعنوان انرژی بسیار تمیز و کم خطر و ارزان مشهور است و از آن استفاده وافری می کنند.

در زبان انگلیسی کلمه پنوماتیک را با p می نویسند ولی انرا تلفظ نمی کنند و آنرا نیوماتیک می گویند اما در زبان فارسی و آلمانی p تلفظ می گردد و پنیوماتیک خوانده می شود.

 


* خواص اصلی انرژی پنیوماتیک بشرح زیر است:

 1- عامل اصلی کار کرد سیستم پنیوماتیک هوا است و هوا در همه جای روی زمین به وفور وجود دارد.

 2- هوای فشرده را می توان از طریق لوله کشی به نقاط مختلف کارخانه یا مراکز صنعتی جهت کار کرد سیستم های پنیوماتیکی هدایت کرد.

 3- هوای فشرده را می توان در مخازن مخصوص انباشته و آنرا انتقال داد یعنی همیشه احتیاج به کمپرسور نیست و می توان از سیستم پنیوماتیک در مکانهایی که امکان نصب            کمپرسور نیست نیز استفاده کرد.

 4- افزایش و یا کاهش دما اثرات مخرب و سوئی بر سیستم های پنیوماتیک ندارد و نواسانات حرارتی از عملکرد سیستم جلوگیری نمیکند.

 5- هوای فشرده خطر انفجار و یا آتش سوزی ندارد بدین دلیل تاسیسات حفاظتی نیز نیاز نیست.

  6- قطعات پنیوماتیک و اتصالات آن نسبتا ارزان و از نظر ساختمان داخلی قطعاتی ساده هستند لذا تعمیرات آنها راحت تر از سیستم های مشابه نظیر هیدرولیک می باشد.

  7- هوای فشرده نسبت به روغن هیدرولیک مورد مصرف در هیدرولیک تمیز تر است و بدلیل این تمیزی از سیستم پنیوماتیک در صنایع دارویی،غذایی و نظایر آن

استفاده می شود.

 8- سرعت  حرکت سیلندر های عمل کننده با هوای فشرده در حدود 1 الی 2 متر بر ثانیه است و در موارد خاصی به 3 متر بر ثانیه نیز می رسد که این سرعت در صنایع قابل قبول     است و بسیاری از عملیات صنعتی را می تواند عهده دار باشد.

 9- عوامل سرعت و قدرت در سیستم پنیوماتیکی قابل کنترل و تنظیم هستند.

10- عناصر پنیوماتیک در مقابل بار اضافه مقاوم بوده و به آنها صدمه وارد نمی شود مگر اینکه افزایش بار سبب توقف آنها گردد.

   11- تعمیرات و نگهداری سیستم های پنیوماتیک بسیار کم خطر است زیرا در انرژی های قابل مقایسه نظیر برق خطر جانی و آتش سوزی و در هیدرولیک خطر انفجار

و جانی وجود دارد لیکن در پنیوماتیک خطر جانی به صورت جدی وجود ندارد و آتش سوزی نیز اصلا وجود ندارد و بدیدن دلیل در صنایع جنگ افزار سازی از سیستم

تمام پنیوماتیک استفاده می شود.

 بازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 رگولاتور فشار اس ام سی / pressure regulator smc  [ يكشنبه، 8 آذر ماه، 1394 ] 2562 مشاهده
 شیلنگ پنوماتیک فستو / Tubing Festo  [ شنبه، 26 ارديبهشت ماه، 1394 ] 2698 مشاهده
 Pneumatically Actuated Valves / شیر های پنوماتیکی تحریک هوا  [ سه شنبه، 27 تير ماه، 1396 ] 257 مشاهده
 ویدئو درباره پنوماتیک  [ جمعه، 1 اسفند ماه، 1393 ] 5904 مشاهده
 سیلندر های گرد اس ام سی ( قلمی ) / round cylinder smc  [ يكشنبه، 8 آذر ماه، 1394 ] 4439 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]