نام کاربری:    رمز عبور:             هیدرولیک چیست؟


1 - تعریف: عبارت هیدرولیک از کلمه یونانی (هیدرو) گرفته شده است که به معنای مایع می باشد. هیدرولیک علمی است که رفتار سیال های ساکن یا متحرک را بررسی می کند ( هیدرو استاتیک و هیدرو دینامیک .هنگامی که هیدرولیک در زمینه های مهندسی مکانیک ، ماشین الات ، و سازه های هوایی به کار میرود،به معنای اجزای فیزیک نظری ، به منظور انتقال و کنترل انرژی و ابزار دقیق است.

2 - کاربرد: امروزه استفاده از هیدرولیک ساکن و سیار (هیدرولیک صنعتی ) به سرعت در حال افزایش است.عبارت هیدرولیک ساکن (ثابت) به تجهیزاتی اطلاق می شود که به صورت دائم در یک مکان نصب می شود،مانند ماشین الات ساخت.ماشین الات حمل و نقل زنجیری و چرخ دار به وسیله هیدرولیک سیار راه اندازی و کنترل می شود.هیدرولیک همچنین در سازه های هوایی که استاندارد های بالای تکنولوژیک مورد نیاز است،کاربرد دارد.سیستم ها و اجزای هیدرولیک متفاوتند،که این تفاوت ها بر اساس عناصر و کاربرد های انها است.

صنایع ماشین ابزار (به خصوص ماشین های اکستروژن پلاستیک )

هیدرولیک برای بستن ابزار های برش و کنترل نرخ پیشروی و حرکت درن در ماشین های براده برداری و کنترل حرکت و نرخ پیشروی ابزار های برشی به کار می رود.این فرایند ها معمولا تولیدات مجزا دارند،که مدت زمان کاری انها کمتر از 1 ثانیه است.عملکرد این ماشین ها شامل :آب بندی قالب،تزریق و تامین فشار ثابت و سر انجام باز کردن قالب می باشد.شیر های کنترل زمان ، فشار و سرعت در هر مرحله از فرایند با دقت بسیار بالایی کار می کنند.

پرس های هیدرولیک 

نیرو هیا عظیم پرسی به وسیله هیدرولیک ، قابل تولید و کنترل است.سیستم های پیچیده و ابزار های کنترلی که در تجهیزات هیدرولیک به کار می روند،عملکرد مطمئن و بی نقص سیستم را تنظیم می کنند.

ماشین های ساختمانی

هیدرولیک جهت راه اندازی ماشین الات ساختمانی مانند بالا بر ها ، نگهدارنده ها ، انتقال دهنده مواد و...که عملیات مختلفی را انجام می دهندف به کار می رود.

بالابر ها و جابه جا کننده ها

بالا بردن و جابه جایی توسط ماشین های باری سنگین انجام می شود.پایه و اسا تجهیزاتی که عملیات جابه جایی، بالا بردن و چرخاندن خطی را انجام می دهند،سیستم های هیدرولیک هستند.

ماشین های کشاورزی 

سیستما های هیدرولیک در تراکتور های کشاورزی ، جهت کنترل موقعیت گاو اهن و حرک و کنترل اجزای جانبی که به تراکتور متصل است و نیز در کمباین ها و دروگر ها جهت راه اندازی سیستم محرک و کنترل حرکت اجزای انها به کار می رود.

ساختمان سیستم هیدرولیک

به طور کلی عملکرد یک سیستم هیدرولیک شامل تبدیل ، انتقال و کنترل انرژی است.

ابتدا انرژی مکانیکی که سیستم هیدرولیک را به کار می اندازد ، به انرژی هیدرولیکی تبدیل می شود ، سپس این انرژی هیدرولیکی منتقل شده و کنترل می گردد و سر انجام ، مجددا به انرژی مکانیکی تبدیل می شود.

این عملیات به وسیله اجزای هیدرولیکی انجام می گیرد،که در یک زنجیره ار پیش تعیین شده قرار گرفته اند و عمل مورد نظر را انجام می دهند.

3 - مقایسه سیستم ها 

هیدرولیک یکی از سیستم های انتقال قدرت است.تکنولوژی کنترل و تنظیم در سیستم های مکانیکی ، الکتریکی و هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرد.این سیستم ها همچنان که باهم در رقابت اند ، مکمل یکدیگرند.به عنوان مثال ، معمولا جهت جریان انرژی در یک سیستم هیدرولنیاز ممدیک به وسیله ی سیگنال های الکتریکی هدایت می شود ( مانند روشن کردن موتور مربوط به یک پمپ ).انتخاب یک سیستم مناسب یا ترکیبی از سیستم ها،نیازمند اطلاعات دقیقی از مشخصات اجزا ، مزایا و محدودیت های ان است.

هنگام انتخاب مناسب ترین سیستم ،ویژگی های کلی شرایط کار کرد انها در نظر گرفته میشود.بر اساس نمونه های از کار برد ها برای سیستم های مختلف ، می توان به یک سیستم مناسب دست یافت.در مواردی که نمونه های مختلف یک سیستم را می توان به کار برد،فاکتور های بیشتری علاوه بر عملکرد سیستم مانند ( هزینه ) ، (ایمنی) ، (حمل و نقل ) و ( نگهداری ) ملاک عمل قرار میگیرد.
بازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 Hydraulic cylinder/کلیک کنید...  [ شنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1393 ] 1896 مشاهده
 hydraulic solenoid valve/کلیک کنید...  [ شنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1393 ] 2739 مشاهده
 hydraulic flow control vale/کلیک کنید...  [ شنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1393 ] 2079 مشاهده
 hydraulic proportional valve/کلیک کنید...  [ يكشنبه، 7 ارديبهشت ماه، 1393 ] 2785 مشاهده
 hydraulic piston pump/کلیک کنید...  [ شنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1393 ] 2084 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]